Studentprosjekter – Deltakelse for Etterlatte

rachel-coyne-1TuZF_ma87A-unsplash

Ingvild Nersveen

Masterstudent i psykologi
Universitetet i Stavanger

Vil du delta i forskningsprosjektet
“Opplevd støtte etter søskentap i oppveksten”?

Jeg heter Ingvild Nersveen og er masterstudent i psykologi ved Universitetet i Stavanger. I forbindelse med masteroppgaven min gjennomfører jeg et forskningsprosjekt om hvordan mennesker som voksne ser tilbake på støtten de mottok etter å ha mistet et søsken i barndom eller ungdomstid.

Hensikten med studien er å få økt kunnskap og forståelse for hvordan man ble møtt etter søskentap, og hvilken betydning denne støtten – eller mangelen på støtte – kan ha hatt videre i livet.

Deltakelse i studien innebærer å fylle ut et spørreskjema og delta i et intervju. Prosjektet er retrospektivt, og intervjuene gjennomføres på en varsom og etisk forsvarlig måte. All deltakelse er frivillig, du kan trekke deg når som helst, og alle opplysninger behandles konfidensielt. Studien er godkjent av SIKT.

Dersom dette er relevant for deg, for et voksent barn du har, eller for andre du kjenner, finner du mer informasjon via lenken under:

https://nettskjema.no/a/opplevdstotteettersoskentap

Å lese mer eller ta kontakt er helt uforpliktende.

LEVE landsforeningen for etterlatte ved selvmord

Ønsker du å delta, eller vil vite mer, følg lenken eller kontakt prosjektansvarlig, Nina Bringedal

Nina Bringedal

Delta i forskningsprosjektet:
“Barn og unge som har mistet en forelder med rusmiddelutfordringer”

Kjenner du noen eller er du mellom 12 og 23 år og har opplevd å miste en forelder?
Hadde den avdøde forelderen utfordringer med rusmiddelbruk?

Høgskolen på Vestlandet arbeider sammen med BaR (Barn av rus) om et forskningsprosjekt om barn og unge som har erfart å miste en forelder med utfordrende rusmiddelbruk.

For å kunne gi best mulig hjelp og støtte til etterlatte barn og unge, trengs det kunnskap om hvordan de erfarer og håndterer sitt hverdagsliv, hva som er viktig for dem, hva som hjelper, og hva som kan gjøresituasjonen vanskeligere, både før og etter dødsfallet.

  Les mer om forskningsprosjektet her.